Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV lnk Curing Lamp 3000W
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 10-15 Work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000
Power: |
3000W |
Size: |
550mm*120mm*43mm |
Luminous Size: |
480mm*45mm |
Cooling Scheme: |
Water Cooling |
Application: |
Apply In Various Printing Industries, Painting, And Glue |
Lifespan (hours): |
20000-30000 Hours |
Power: |
3000W |
Size: |
550mm*120mm*43mm |
Luminous Size: |
480mm*45mm |
Cooling Scheme: |
Water Cooling |
Application: |
Apply In Various Printing Industries, Painting, And Glue |
Lifespan (hours): |
20000-30000 Hours |
UV lnk Curing Lamp 3000W LED UV Lamp Machine Curing Systems 365nm 395nm
UV Ink Curing Lamp Product Description
| Item | UV lnk Curing Lamp 3000W |
| Power | 3000W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 315 pcs |
| Diode type | 6868 smd type |
| Size | 550mm*120mm*43mm |
| Luminous Size | 480mm*45mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Q1. What's the whole UV LED curing system including?
The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller + UV LED Lamp head.
Q2. Can I use my own PLC and Electric cabinet?
Yes, of coures. Our UV LED driver provide RS485 communication.
Q3.How to proceed an order for UV LED curing system?
Firstly let us know your requirements or application. Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q4. Is it OK to print my logo on UV LED curing system?
Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q5.Do you offer guarantee and installation service for the products?
A:Yes, we offer after-sales service and one year warranty. The installation service can provided but should be payed according
different country and different system.
Application of LED UV Ink Curing Lamp
UV LED Ink Curing Lamp are mainly used in printing curing, anti-counterfeiting identification, purification (water, air, etc.) fields, computer data storage . Moreover, with the development of technology, new applications will continue to appear to replace the original technology and products. Ultraviolet LEDs have broad market application prospects.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.