Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: 400W UV Curing Lamp
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 10-15 Work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000
Type: |
UV Curing Lamp |
Power: |
400W |
Size: |
230mm*120mm*50mm |
Luminous Size: |
170mm*95mm |
Curing Time: |
2-3s |
Cooling Mode: |
Water Cooling |
Wavelength: |
365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
Application: |
Printing, Coating, UV Ink |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package |
Emitting Color: |
UV |
Voltage: |
110V-220V |
Control Mode: |
Manual, Automatic |
Feature: |
Good Quality Water Cooling System |
Diode Type: |
3535 Smd Type |
Curing Speed: |
2-3s/time |
Light Source: |
UV LED |
Type: |
UV Curing Lamp |
Power: |
400W |
Size: |
230mm*120mm*50mm |
Luminous Size: |
170mm*95mm |
Curing Time: |
2-3s |
Cooling Mode: |
Water Cooling |
Wavelength: |
365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
Application: |
Printing, Coating, UV Ink |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package |
Emitting Color: |
UV |
Voltage: |
110V-220V |
Control Mode: |
Manual, Automatic |
Feature: |
Good Quality Water Cooling System |
Diode Type: |
3535 Smd Type |
Curing Speed: |
2-3s/time |
Light Source: |
UV LED |
Advantage of ultraviolet curing technology
Specification of UV LED Curing System
| Item | UV LED Curing System 400W for printing |
| Power | 400W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 230mm*120mm*50mm |
| Luminous Size | 170mm*95mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water-cooled |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Application
UV lamps are widely used in printing, plastic, wood, footwear, glass, handicraft polishing, painting and other fields.
1. In terms of spraying: ordinary phone case spraying, cosmetic case spraying, Plastic spraying of MP3 small
household appliance shells and other materials
2. Printing: Screen printing, offset printing, 5-color printing, etc. Use UV curing lamps to dry UV ink.
3. In the footwear industry, it is the use of ultraviolet radiation to illuminate the material on the sole of the shoe,
causing a chemical reaction and creating a good affinity between the adhesive and the sole and upper.
FAQ
Q1. What's the whole UV LED curing system including?
A:The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller + UV LED Lamp head.
Q2. What is the outer package of the product?
A: We use very strong export-specific carton packaging and wooden box packaging to ensure that the goods can be safely delivered to customers.
Q3.How to proceed an order for UV LED curing system?
A:Firstly let us know your requirements or application. Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q4. Is it OK to print my logo on UV LED curing system?
A:Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q5.Do you offer guarantee and installation service for the products?
A:Yes, we offer after-sales service and one year warranty. The installation service can provided but should be payed according
different country and different system.
![]()
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.