Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: YM-150W-33610 UV Curing System
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: One
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: days
Payment Terms: T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express
Supply Ability: 1000000 pieces per month
Product Name: |
YM-150W-33610 UV Curing System |
Power: |
150W |
Size: |
368*50*112mm |
Luminous Size: |
336*10mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Application: |
Printing,UV Curing |
Diode Type: |
3535 |
Wavelength: |
365/385/395/405nm |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
YM-150W-33610 UV Curing System |
Power: |
150W |
Size: |
368*50*112mm |
Luminous Size: |
336*10mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Application: |
Printing,UV Curing |
Diode Type: |
3535 |
Wavelength: |
365/385/395/405nm |
Warranty: |
1 Year |
YM-150W-33610 UV Curing System Appilcation
1. Features:Fast, flexible curing and drying
2. Cool Printing Environment: Enables to print on heat sensitive substrates, viz. thin slides, self-adhesive sheet,
stretch PVC materials, and more. Minimum heat resistance allows effective bi-directional calibration.
3. Easy Switch OFF and ON: Easily switch ON and OFF without degradation of intensity. Thus, there is no warm up
time which leads faster operation with high productivity.
4. Long life of the Machine: LED has a long life. Thus, they offer long term benefits without lamp down time or any other
consumable cost. Power Saving: Consumes low electricity. Thus, it saves power and offers cost effective solution.
5. Environmental Friendly: Doesn’t consist mercury (a non-disposable element) and ozone gas that can harm the environment.
| Item | YM-150W-33610 UV Curing Sytem |
| Power | 150W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd |
| Size | 368mm*50mm*112mm |
| Luminous Size | 336mm*10mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1: Can you accept the sample order?
Yes, we can. we welcome sample order to test and check quality.
Q2: Could I put my logo on it?
Of course. The logo can be made according to your requirements once you reached our MOQ.
Q3: What's your packaging?
We have a color box and a carton. Welcome to customize if you need it.
Q4: What's your lead time?
3-7 days for the sample orders in the stock. 25-30 days for mass production.
Q5: What's your quotation terms?
FOB, CIF, CFR, EXW are available.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.