Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV LED Module 4513
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 2 pcs
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
UV LED Module 4513 |
Power: |
40W |
Module Size: |
45mm*13mm*2.0mm |
Luminous Size: |
33mm*6.5mm |
Voltage: |
26-30V |
Current: |
1-1.5A |
LED Chips: |
Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1-Year |
Product Name: |
UV LED Module 4513 |
Power: |
40W |
Module Size: |
45mm*13mm*2.0mm |
Luminous Size: |
33mm*6.5mm |
Voltage: |
26-30V |
Current: |
1-1.5A |
LED Chips: |
Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1-Year |
UV LED Module 40W 6565 10W uv led chip lamp beads uv led module for curing
| Product Name | UV LED Module 4513 |
| Power | 40W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 4 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 45mm*13mm*2.0mm |
| Luminous Size | 33mm*6.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 26-30V |
| Current | 1-1.5A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
FAQ
Q1. Can all the products be customized?
A: Yes. All the our products can be made by the details you provide.
Q2. What is the outer package of the product?
A: carton packing or wooden packing.
Q3. Processing cycle?
A: Some of products we have in stock. Usually need about 5-12days to maked.
Q4: What's your warranty?
One year warranty.
All of the products will be tested before shipment.
Q5: Is it OK to print my logo on UV LED curing system?
Yes. Please inform us formally before our production .
Q6:What certificates you have?
A: CE,RoHS,SGS authentication already passed
Q7:What is the life time of the UV LED Lamp?
A:The life more than 20000hrs.
Matters needing attention
Warm reminder, in order to make our products play the best performance, and to reduce
the failure of customers when using the product, please pay attention to:
1) The welding time should not exceed 3S;
2) Welding temperature should be less than 260 degrees Celsius.
3) Reflow welding is allowed only once.
4) When welding, distinguish positive and negative polarity, and avoid lens to avoid damage to lens.
5) Do a good job of heat dissipation measures, especially high-power UVLED as far as possible to ensure adequate radiator area.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.