Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV LED Curing Lamp 2240W
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 10-15 Work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000
Product Name: |
UV LED Curing Lamp 2240W |
Power: |
2240W |
Size: |
500*83MM |
Luminous Size: |
450*50mm |
Cooling Scheme: |
Air-cooled |
Wavelength: |
365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
Color: |
UVA LED Lamp |
Warranty: |
2 Years |
Product Name: |
UV LED Curing Lamp 2240W |
Power: |
2240W |
Size: |
500*83MM |
Luminous Size: |
450*50mm |
Cooling Scheme: |
Air-cooled |
Wavelength: |
365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
Color: |
UVA LED Lamp |
Warranty: |
2 Years |
UV LED Curing Lamp 2240W curing led uv water cooling uv curing equipment
UV LED Curing Lamp Product Description
| Item | UV LED Curing Lamp 2240W |
| Power | 2240W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 224 pcs |
| Diode type | 6565 smd type |
| Size | 500*83MM |
| Luminous Size | 450*50mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 20000-30000 hours |
| Warranty | 1 years |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Q1. What's the whole UV LED curing system including?
A:The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller + UV LED Lamp head.
Q2. Can I use my own PLC and Electric cabinet?
A:Yes, of coures. Our UV LED driver provide RS485 communication.
Q3.How to proceed an order for UV LED curing system?
A:Firstly let us know your requirements or application. Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q4. Is it OK to print my logo on UV LED curing system?
A:Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q5.Do you offer guarantee and installation service for the products?
A:Yes, we offer 15000HRS service and 1 year free warranty. The installation service can provided but should be payed according
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.