Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: YM-40W-337 UV Curing System
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: One
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: days
Payment Terms: T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express
Supply Ability: 1000000 pieces per month
Product Name: |
YM-40W-337 UV Curing System |
Power: |
40W |
Size: |
83mm * 54mm* 12mm |
Luminous Size: |
33mm*6.5mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Application: |
Printing,UV Curing |
Diode Type: |
6565 |
Wavelength: |
365/385/395/405nm |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
YM-40W-337 UV Curing System |
Power: |
40W |
Size: |
83mm * 54mm* 12mm |
Luminous Size: |
33mm*6.5mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Application: |
Printing,UV Curing |
Diode Type: |
6565 |
Wavelength: |
365/385/395/405nm |
Warranty: |
1 Year |
YM-40W-337 UV Curing System Appilcation
1. Inquiry & consulting – Fast, professional answers to your questions.
2. 24 hours online support – We're always here to help.
3. UV LED curing video – Watch the printing effect in action. Available on request.
4. Factory visit welcome – Come see how we work.
5. Custom production & packing – Tailored to your needs.
6. 12-month warranty + online help – No worries, we've got you covered.
7. Tracking until delivery – We update you every two days until goods arrive.
8. Test & feedback – Check the products after receipt. Any issues? Just let us know, and we'll solve it fast.
| Item | YM-40W-337 UV Curing Sytem |
| Power | 40W |
| Color | UV |
| Diode type | 6565 smd |
| Size | 83mm * 54mm* 12mm |
| Luminous Size | 13mm*6.5mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1. What's the whole UV LED curing system including?
A1: The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller and UV LED Lamp head.
Q2. Can I use my own PLC and Electric cabinet?
A2: Yes, of coures. Our UV LED driver provide RS485 communication.
Q3.How to proceed an order for UV LED curing system?
A3: Firstly let us know your requirements or application. Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q4. Is it OK to print my logo on UV LED curing system?
A4: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q5.Do you offer guarantee and installation service for the products?
A5: Yes, we offer 15000HRS service and 1 year free warranty. The installation service can provided but should be payed
according different country and different system.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.