Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: YM-1000W-200200 UV Curing System
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: One
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: days
Payment Terms: T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express
Supply Ability: 1000000 pieces per month
Product Name: |
YM-1000W-200200 UV Curing System |
Power: |
1000W |
Size: |
250mm * 276mm* 105mm |
Luminous Size: |
200mm*200mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Application: |
Printing,UV Curing |
Diode Type: |
3535 |
Wavelength: |
365/385/395/405nm |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
YM-1000W-200200 UV Curing System |
Power: |
1000W |
Size: |
250mm * 276mm* 105mm |
Luminous Size: |
200mm*200mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Application: |
Printing,UV Curing |
Diode Type: |
3535 |
Wavelength: |
365/385/395/405nm |
Warranty: |
1 Year |
YM-1000W-200200 UV Curing System Appilcation
1. Long life: the service life is more than 10 times that of the traditional lamp machine.
2. Cold light source, no heat radiation, the surface temperature of the illuminated product is low,
solving the traditional heat injury problem. Particularly suitable for LCD edge sealing, film printing, etc.
3. The heat is small, can solve the problem of large heat generation of traditional equipment.
4. Instant lighting, no need to preheat to instantly achieve 100% power UV output.
5. The service life is not affected by the number of opening and closing.
| Item | YM-1000W-200200 UV Curing Sytem |
| Power | 1000W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd |
| Size | 250mm*276mm*105mm |
| Luminous Size | 200mm*200mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1: Can you accept the sample order?
Yes, we can. we welcome sample order to test and check quality.
Q2. What is the outer package of the product?
A: carton packing or wooden packing.
Q3.What's the whole UV LED curing system including?
A: The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller + UV LED Lamp head.
Q4: What's your lead time?
3-7 days for the sample orders in the stock. 25-30 days for mass production.
Q5: What's your quotation terms?
FOB, CIF, CFR, EXW are available.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.