Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: 100W UV Curing System
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 10-15 Work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000
Product Name: |
100W UV Curing System |
Power: |
100W |
Size: |
240mm*130mm*90mm |
Luminous Size: |
200mm50mm |
Wavelength: |
365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
Type: |
High Quality UV LED |
Curing Time: |
2-3s |
Feature: |
High Power Air Cooling System |
Application: |
Printing, Coating, Bonding, |
Control Mode: |
Manual, Automatic |
Package Type: |
Carton |
Product Name: |
100W UV Curing System |
Power: |
100W |
Size: |
240mm*130mm*90mm |
Luminous Size: |
200mm50mm |
Wavelength: |
365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
Type: |
High Quality UV LED |
Curing Time: |
2-3s |
Feature: |
High Power Air Cooling System |
Application: |
Printing, Coating, Bonding, |
Control Mode: |
Manual, Automatic |
Package Type: |
Carton |
Advantages
1. Features:Fast, flexible curing and drying
2. Cool Printing Environment: Enables to print on heat sensitive substrates, viz. thin slides, self-adhesive sheet,
stretch PVC materials, and more. Minimum heat resistance allows effective bi-directional calibration.
3. Easy Switch OFF and ON: Easily switch ON and OFF without degradation of intensity. Thus, there is no warm up
time which leads faster operation with high productivity.
4. Long life of the Machine: LED has a long life. Thus, they offer long term benefits without lamp down time or any other
consumable cost. Power Saving: Consumes low electricity. Thus, it saves power and offers cost effective solution.
5. Environmental Friendly: Doesn’t consist mercury (a non-disposable element) and ozone gas that can harm the environment.
Specifications
1)Simple structure in uv led ,easy in installation and maintainence
2) Adopting advanced world famous brand components in uv led curing system
3) High-intensitive UV output
4) Complete temperature detection
5) Stabilized drive control
6) High-efficiency cooling and heat disspation
Specification of UV LED Curing Lamp
| Item | UV LED Curing Lamp 100W for printing |
| Power | 100W |
| Color | UV |
| Diode type | 6565 smd type |
| Size | 240mm*130mm*90mm |
| Luminous Size | 200mm50mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | air-cooled |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply |
| Lifespan (hours) | 10000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1 : Can your products’ label, packaging, design be customized?
A : Yes, we offer customization service on these.
Q2 : What is your monthly production capacity?
A : Our factory production capacity is 10,000 sets of lighting systems per month.
Q3 : What is your minimum order quantity?
A : MOQ 2 set, but we also accept sample order for quality clients.
Q4 : Can I get a sample for quality check?
A : Yes, we offer sample.
Q5 : How soon is the lead time?
A : For sample order, 3-5 days. For bulk order, 9-15 days.
![]()
![]()
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.