Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: YM-60W-11010 UV Curing System
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: One
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: days
Payment Terms: T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express
Supply Ability: 1000000 pieces per month
Product Name: |
YM-60W-11010 UV Curing System |
Power: |
60W |
Size: |
120mm * 50mm* 97mm |
Luminous Size: |
110mm*10mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Application: |
Printing,UV Curing |
Diode Type: |
3535 |
Wavelength: |
365/385/395/405nm |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
YM-60W-11010 UV Curing System |
Power: |
60W |
Size: |
120mm * 50mm* 97mm |
Luminous Size: |
110mm*10mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Application: |
Printing,UV Curing |
Diode Type: |
3535 |
Wavelength: |
365/385/395/405nm |
Warranty: |
1 Year |
YM-60W-11010 UV Curing System Appilcation
1. Low energy consumption, just 20% of the ordinary uv lamp
2. Energy saving: save 80% electrical energy than Mercury lamp
3. No mercury, No Ozone, eco-friendly
4. Cold light source, low temperature
5. Stable output, high uniformity.
6. Multiple control modes : Constant current, pedal control, intelligent optical and manual modes
| Item | YM-60W-11010 UV Curing Sytem |
| Power | 60W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 |
| Size | 120mm*50mm*97mm |
| Luminous Size | 110mm*10mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2:Do you support OEM,ODM service?
A2: Yes! We support OEM / ODM service to customized.
Q3:What is your main products?
A3:UV LED Lamp Bead; UV LED Module; UV LED Single Light.etc.
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A,Credit card,PayPal.We accept multiple payment methods.
Q6:How long does it take for my order to be shipped?
A6:It usually takes 3-7 days, depending on the quantity.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.