Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: 50W UV Curing Flashlight
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 10-15 Work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000
Product Name: |
50W UV Curing Flashlight |
Power: |
50W |
UV Lamp Size: |
50*52*123mm |
Luminous Size: |
25*25mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Wavelength: |
365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
Type: |
UV LED |
Material: |
Aluminum |
Chip Brand: |
LG&Epileds&Seoul |
Package Type: |
Carton |
Product Name: |
50W UV Curing Flashlight |
Power: |
50W |
UV Lamp Size: |
50*52*123mm |
Luminous Size: |
25*25mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Wavelength: |
365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
Type: |
UV LED |
Material: |
Aluminum |
Chip Brand: |
LG&Epileds&Seoul |
Package Type: |
Carton |
About 50W UV Curing Flashlight
Its ergonomic compact, lightweight, and user-friendly design ensures comfort during extended use, providing
optimal control for precise applications. Its eco-friendly powerful UV LED modules effectively replace traditional
mercury bulbs able to cure heat-sensitive materials comfortably and reduce power consumption and environmental impact.
Its efficency outstands traditional curing methods enhancing productivity without sacrificing quality. It is versatile
and reliable and caters to electronics, medical device assembly, automotive repairs, and more.
| Item | 50W UV Curing Flashlight |
| Power | 50W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 50mm*52mm*123mm |
| Luminous Size | 25*25mm |
| Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply |
| Lifespan (hours) | 15000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Advantage
1. The energy saving effect is remarkable, up to 90%.
2. Long service life: more than 10,000 hours.
3. Eco-friendly: RoHS compliant, mercury-free.
4. We support OEM and ODM service to customized.
5. Every product has a professional test before shipment.
6. Our product power ranges from 0.5W to 1,000W.
7. We are a manufacturer and have our own factory.
FAQ
Q1. What's the whole UV LED curing system including?
A1: The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller and UV LED Lamp head.
Q2. Can I use my own PLC and Electric cabinet?
A2: Yes, of coures. Our UV LED driver provide RS485 communication.
Q3.How to proceed an order for UV LED curing system?
A3: Firstly let us know your requirements or application. Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q4. Is it OK to print my logo on UV LED curing system?
A4: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q5.Do you offer guarantee and installation service for the products?
A5: Yes, we offer 15000HRS service and 1 year free warranty. The installation service can provided but should be payed
according different country and different system.
![]()
![]()
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.