Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: YM-K36-5050-100W Air Cooling UV Curing Lamp
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 10-15 Work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000
Product Name: |
YM-K36-5050-100W Air Cooling UV Curing Lamp |
Power: |
100W |
Size: |
83*83*90mm |
Luminous Size: |
50*50mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Diode Type: |
3535 Smd Type |
Wavelength: |
365nm,385nm,395nm,405nm |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
YM-K36-5050-100W Air Cooling UV Curing Lamp |
Power: |
100W |
Size: |
83*83*90mm |
Luminous Size: |
50*50mm |
Cooling Scheme: |
Air Cooling |
Diode Type: |
3535 Smd Type |
Wavelength: |
365nm,385nm,395nm,405nm |
Warranty: |
1 Year |
YM-5050-100W UV Curing Sytem Advantages
1. Features:Fast, flexible curing and drying
2. Cool Printing Environment: Enables to print on heat sensitive substrates, viz. thin slides, self-adhesive sheet,
stretch PVC materials, and more. Minimum heat resistance allows effective bi-directional calibration.
3. Easy Switch OFF and ON: Easily switch ON and OFF without degradation of intensity. Thus, there is no warm up
time which leads faster operation with high productivity.
4. Long life of the Machine: LED has a long life. Thus, they offer long term benefits without lamp down time or any other
consumable cost. Power Saving: Consumes low electricity. Thus, it saves power and offers cost effective solution.
5. Environmental Friendly: Doesn’t consist mercury (a non-disposable element) and ozone gas that can harm the environment.
| Item | YM-5050-100W UV Curing Sytem |
| Power | 100W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 83mm*83mm*90mm |
| Luminous Size | 50mm*50mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 15000 |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2:Do you support OEM,ODM service?
A2: Yes! We support OEM / ODM service to customized.
Q3:What is your main products?
A3:UV LED Lamp Bead; UV LED Module; UV LED Single Light.etc.
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A,Credit card,PayPal.We accept multiple payment methods.
Q6:How long does it take for my order to be shipped?
A6:It usually takes 3-7 days, depending on the quantity.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.