Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV LED Module 4945
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
UV LED Module 4945 |
Power: |
100W |
Module Size: |
49.5mm*45nm*2.0mm |
Luminous Size: |
49.5mm*16mm |
Voltage: |
41-46V |
Current: |
1.5-2.1A |
LED Chips: |
LG/Epileds/ Seoul |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package Module |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1-Year |
Product Name: |
UV LED Module 4945 |
Power: |
100W |
Module Size: |
49.5mm*45nm*2.0mm |
Luminous Size: |
49.5mm*16mm |
Voltage: |
41-46V |
Current: |
1.5-2.1A |
LED Chips: |
LG/Epileds/ Seoul |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package Module |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1-Year |
UV LED Module 100W Seamless splicing module uv led curing lamp offset ink
UV LED Module Product Description
| Product Name | UV LED Module 4945 |
| Power | 100W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 36 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 49.5mm*45nm*2.0mm |
| Luminous Size | 49.5mm*16mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 41-46V |
| Current | 1.5-2.1A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1-year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
![]()
![]()
![]()
Reason to select US?
1) Fiar pricing
Our prices are wholesale factory prices.
2) Quality Control
Our manufacturing team is based of highly skilled professional which check quality of every product before shipping.
3) Customization options
We provide customized products according to your needs.
4) Post-sales customer support
We provide trainned customer service personal for our customers to solve all your problems.
FAQ
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2:Do you support OEM,ODM service?
A2: Yes! We support OEM / ODM service to customized.
Q3:How long does it take for my order to be shipped?
A3:It usually takes 3-7 days, depending on the quantity.
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A,Credit card,PayPal.We accept multiple payment methods.
Please pay special attention
To make sure that the products works at there best and to reduce any errors of usage please pay attention to the following tips.
1) During operation, Users handing the UV LED products should take precautions to prevent electric shocks and beware of the shock hazards.
2) While using the products make sure to keep in check the time of operation and temprature. Please carefully distinguish between the postive and negative poles of the product.
3) Please make sure that the electricity parameters such as voltage and current does not exceed the rated clectricity parameters of the products.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.