Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV LED Module 11856
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
UV LED Module 11856 |
Power: |
640W |
Module Size: |
118mm*56mm*2.0mm |
Luminous Size: |
118mm*30mm |
Voltage: |
104-120V |
Current: |
4-6A |
LED Chips: |
Seoul / Epileds / LG |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package UV Lamp |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1-Year |
Product Name: |
UV LED Module 11856 |
Power: |
640W |
Module Size: |
118mm*56mm*2.0mm |
Luminous Size: |
118mm*30mm |
Voltage: |
104-120V |
Current: |
4-6A |
LED Chips: |
Seoul / Epileds / LG |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package UV Lamp |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1-Year |
UV LED Module 640W led module light uv led 10W chip uv ink curing lamp
| Product Name | UV LED Module 11856 |
| Power | 640W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 64 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 118mm*56mm*2.0mm |
| Luminous Size | 118mm*30mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 104-120V |
| Current | 4-6A |
| Chip Material | Seoul,Epileds,LG |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package UV lamp |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1-year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting,UV inks, UV glues, and touch screens. |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
![]()
![]()
FAQ
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2. What is the outer package of the product?
A: We use very strong export-specific carton packaging and wooden box packaging to ensure
that the goods can be safely delivered to customers.
Q3:What is your main products?
A3:UV LED Lamp Bead; UV LED Module; UV LED Single Light.etc.
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A,Credit card,PayPal.We accept multiple payment methods.
Please pay special attention
To make sure that the products works at there best and to reduce any errors of usage please pay attention to the following tips.
1) During operation, Users handing the UV LED products should take precautions to prevent electric shocks and beware of the shock hazards.
2) While using the products make sure to keep in check the time of operation and temprature. Please carefully distinguish between the postive and negative poles of the product.
3) Please make sure that the electricity parameters such as voltage and current does not exceed the rated clectricity parameters of the products.
For high power weliding using UV LED the following points should be followed
1) The operation of welding should not exceed the time limit;
2)Make sure that the welding temprature is below 260C degrees at all time.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.