Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV LED Module 158128
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
UV LED Module 158128 |
Power: |
800W |
Module Size: |
158mm*128mm*2.0mm |
Luminous Size: |
80mm*80mm |
Voltage: |
97-103V |
Current: |
15-18A |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1-Year |
Product Name: |
UV LED Module 158128 |
Power: |
800W |
Module Size: |
158mm*128mm*2.0mm |
Luminous Size: |
80mm*80mm |
Voltage: |
97-103V |
Current: |
15-18A |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1-Year |
UV LED Module 800W High power UV module Apply to printing industries
| Product Name | UV LED Module 158128 |
| Power | 800W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 156 pcs |
| Diode type | 7070 smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Module size | 158mm*128mm*2.0mm |
| Luminous Size | 80mm*80mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 97-103V |
| Current | 15-18A |
| Chip Material | Seoul,LG,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package module |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1-year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting,UV inks, UV glues |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Why Choose Us
1) Good price
We provide manufacturers' direct selling prices.
2) Quality assurance
We have our own R&D team, and each product is professionally tested before shipment.
3) Customized service
We can customize products according to your needs.
4) After-sales service
We provide high-quality and timely pre-sales consultation and after-sales service.
Any questions about UV LED will be answered by professional engineers within 12 hours.
Frequently asked questions
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2:Do you support OEM,ODM service?
A2: Yes! We support OEM / ODM service to customized.
Q3 : What is your minimum order quantity?
A3 : MOQ 2 set, but we also accept sample order for quality clients.
Q4 : Can I get a sample for quality check?
A4: Yes, we offer sample.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A,Credit card,PayPal.We accept multiple payment methods.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.