Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV LED Module 5635
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
UV LED Module 5635 |
Power: |
30W |
Module Size: |
56.5mm*35mm*2.0mm |
Luminous Size: |
56.5mm*3.5mm |
Voltage: |
34-38V |
Current: |
500-700MA |
Product Name: |
UV LED Module 5635 |
Power: |
30W |
Module Size: |
56.5mm*35mm*2.0mm |
Luminous Size: |
56.5mm*3.5mm |
Voltage: |
34-38V |
Current: |
500-700MA |
30W UV LED Module Line Light Source Curing Lamp 365nm 385nm 395nm 405nm
Description of UV LED Module:
| Product Name | UV LED Module 5635 |
| Power | 30W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 10 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Silica gel or quartz |
| View Angle of the Lens | 60, 120 degree |
| Module size | 56.5mm*35mm*2.0mm |
| Luminous Size | 56.5mm*3.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 34-38V |
| Current | 500-700MA |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000-30000 |
| Warranty | 2 years |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
![]()
FAQ
Q1. Are you a factory?
A: Yes! We are a factory in Shenzhen city, and we have professional team of workers, designers and inspector.
Q2. What are your main products?
A: UV LED lamp beads; UV LED module; UV LED single lamp and UV equipment.
Q3. Do you have any MOQ restrictions on LED light orders?
A: Do not! One is also acceptable.
Q4. Can we customize products?
A: Yes! We can produce according to your requirements or technical drawings.
Q5. How about the quality of the leds?
A: T/T,D/P D/A,Credit card,PayPal.We accept multiple payment methods.
Application of UV LED Module
UV LED modules are widely used by industrial manufacturers in printing, automotive, medical devices,
electronics and packaging. They are also used in wood finishing applications including coating and
adhesive bonding for assembly, as well as sealing and screen.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.