Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: YM-28KL5675 UV LED Module
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
YM-28KL5675 UV LED Module |
Power: |
280W |
Module Size: |
56mm*75mm*2.0mm |
Luminous Size: |
56mm*30mm |
Voltage: |
45.5-52.5V |
Current: |
4-5.6A |
LED Chips: |
Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
YM-28KL5675 UV LED Module |
Power: |
280W |
Module Size: |
56mm*75mm*2.0mm |
Luminous Size: |
56mm*30mm |
Voltage: |
45.5-52.5V |
Current: |
4-5.6A |
LED Chips: |
Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1 Year |
UV LED Module 280W high power uv led module Line light source
1. Long service life up to 20000+ hours
2. Fast response, instant start without preheating
3. Customizable wavelength and power for different needs
4. Forced air cooling design prolongs module service life
5. Low light decay, long-term consistent curing effect
6. High curing efficiency, improve production speed
| Product Name | UV LED Module 5675 |
| Power | 280W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 28 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 56mm*75mm*2.0mm |
| Luminous Size | 56mm*30mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 45.5-52.5V |
| Current | 4-5.6A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2:Do you support OEM,ODM service?
A2: Yes! We support OEM / ODM service to customized.
Q3:What is your main products?
A3:UV LED Lamp Bead; UV LED Module; UV LED Single Light.etc.
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A, ,PayPal.We accept multiple payment methods.
Q6:How long does it take for my order to be shipped?
A6:It usually takes 3-7 days, depending on the quantity.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.