Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV LED COB Module 5256-2
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 2 pcs
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
COB UV LED Module 5256-2 |
Power: |
180W |
Module Size: |
56*52MM |
Luminous Size: |
25MM*25MM |
Voltage: |
34-38V |
Current: |
3-4.2A |
Product Name: |
COB UV LED Module 5256-2 |
Power: |
180W |
Module Size: |
56*52MM |
Luminous Size: |
25MM*25MM |
Voltage: |
34-38V |
Current: |
3-4.2A |
180W COB UV LED Module COB Integrated Module UV Glue Curing Lamp 365nm 395nm
COB UV LED Module Product Description
| Product Name | COB UV LED Module 5256-2 |
| Power | 180W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 60 pcs |
| Diode type | COB smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 180 plane |
| Module size | 56*52mm |
| Luminous Size | 25*25mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 34-38V |
| Current | 3-4.2A |
| Chip Material | Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp |
| Module material | COB Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1: Can you accept the sample order?
Yes, we can. we welcome sample order to test and check quality.
Q2: Could I put my logo on it?
Of course. The logo can be made according to your requirements once you reached our MOQ.
Q3: What's your packaging?
We have a color box and a carton. Welcome to customize if you need it.
Q4: What's your lead time?
3-7 days for the sample orders in the stock. 25-30 days for mass production.
Q5: What's your quotation terms?
FOB, CIF, CFR, EXW are available.
Application of UV LED Module
UV LED Module are mainly used in printing curing, anti-counterfeiting identification, purification (water, air, etc.) fields, computer data storage and uv printer. Moreover, with the development of technology, new applications will continue to appear to replace the original technology and products. Ultraviolet LEDs have broad market application prospects.
![]()
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.