Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: UV Light Module 11225
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
UV Light Module 11225 |
Power: |
80W |
Module Size: |
112mm*25mm*2.0mm |
Luminous Size: |
112mm*5.0mm |
Voltage: |
23.8-26.6V |
Current: |
2-2.8A |
LED Chips: |
Seoul, Epileds, LG |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package Module |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
UV Light Module 11225 |
Power: |
80W |
Module Size: |
112mm*25mm*2.0mm |
Luminous Size: |
112mm*5.0mm |
Voltage: |
23.8-26.6V |
Current: |
2-2.8A |
LED Chips: |
Seoul, Epileds, LG |
Encapsulation Process: |
High Temperature Quartz Lens Package Module |
View Angle Of The Lens: |
60 Degree |
Warranty: |
1 Year |
| Product Name | UV Light Module 11225 |
| Power | 80W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 28 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode |
quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 112mm*25mm*2.0mm |
| Luminous Size | 112mm*5.0mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 23.8-26.6V |
| Current | 2-2.8A |
| Chip Material | Seoul,Epileds,LG |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package UV lamp |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting,UV inks, UV glues, and touch screens. |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1 : Can your products’ label, packaging, design be customized?
A : Yes, we offer customization service on these.
Q2 : What is your monthly production capacity?
A : Our factory production capacity is 10,000 sets of lighting systems per month.
Q3: Can you accept OEM and ODM order?
A: Yes. We are able to complete your OEM and ODM orders. We have large quantities of led products
in stock for normal models. For special models, it will takes some time to customize them.
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx . It usually takes 3-7 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q5. How to proceed an order for led light?
A: Firstly let us know your requirements or application.
Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
For high power weliding using UV LED the following points should be followed
1) The operation of welding should not exceed the time limit;
2)Make sure that the welding temprature is below 260C degrees at all time.
3)Aviod lens damage during welding.
4) Make sure that the cooling system is working actively, efficeiently and is dissipating heat.
![]()
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.