Product Details
Place of Origin: China
Brand Name: YM
Certification: CE
Model Number: YM-MW6-3030
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 10-15 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000 Pieces /per Month
Application: |
UV Curing |
Beam Angle: |
60 Degree |
Color Temperature: |
Purple |
Current: |
1.5-2.1A |
Voltage: |
27-30V |
Power: |
24W |
Lifespan: |
20,000hrs |
Module Size: |
30mm*30mm*2.0mm |
Luminou Size: |
15mm*9mm |
Material: |
Aluminum |
Package: |
Carton Box |
Product Name: |
UV LED Module |
Warranty: |
1 Year |
Wavelength: |
365/385/395/405nm(Optional) |
Application: |
UV Curing |
Beam Angle: |
60 Degree |
Color Temperature: |
Purple |
Current: |
1.5-2.1A |
Voltage: |
27-30V |
Power: |
24W |
Lifespan: |
20,000hrs |
Module Size: |
30mm*30mm*2.0mm |
Luminou Size: |
15mm*9mm |
Material: |
Aluminum |
Package: |
Carton Box |
Product Name: |
UV LED Module |
Warranty: |
1 Year |
Wavelength: |
365/385/395/405nm(Optional) |
Advantages
1. Long-life: The service life is more than 10 times that of traditional mercury lamp curing machines, about 10000-20000 hours.
2. Cold light source: no thermal radiation, low surface temperature rise of the illuminated object, solving the long-term thermal
damage problem in optical communication and LCD production.
3. Low heat generation: can solve the problem of high heat generation in mercury lamp printing equipment, which is difficult for
workers to tolerate.
4. Instantly lit up, achieving 100 power ultraviolet output without preheating.
5. The service life is not affected by the number of opening and closing times.
6. High energy, stable light output, uniform illumination effect, and improved production efficiency.
7. Low energy consumption, only 10% of the power consumption of traditional mercury lamp curing machines, can save 90% of electricity.
8. The maintenance cost is almost zero, and using UVLED curing equipment can save at least 10000 yuan/unit of consumables per year
| Item | 24W UV LED Module |
| Power | 24W |
| Color | UV |
| Diode Brand |
LG/ Seoul/ Epileds (Optional) |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 30mm*30mm*2.0mm |
| Luminous Size | 15mm*9mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water/Fan cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
FAQ
Q1: Why do I replace a UV LED Lamp?
A1: UV LED's working time is more than 10000 hours, 10 times longer than the traditional lamp, Besides, UV LED curing is more effective, save 80% of energy costs and environment friendly.
Q2: Do all of current UV chemicals work well with UV LED?
A2: No, The chemical must be specifically to take advantage of the narrow Wavelength, please ask for your supplier for the best wavelength, and then we can customized the most suitable and high-efficiency wavelength for you.
Q3: What about the warranty period?
A3: All of YM products come with a full one-year warranty
Q4: What about the after-sales service?
A4: YM provides spare parts for replacement, and 24 hours online and video technical support.
![]()
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.