Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: YM
Certification: High-tech Enterprise Certificate
Model Number: YM-180W-6031
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: Negotiate
Price: Negotiate
Packaging Details: Carton
Delivery Time: 7-10 work days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Product Name: |
YM-180W-6031 UV Light Module |
Power: |
180W |
Module Size: |
60mm*31mm*2.0mm |
Luminous Size: |
60mm*13mm |
Voltage: |
58.5-67.5V |
Current: |
2-2.8A |
Application: |
UV PRINTER,UV INK,UV CURING |
Lifespan: |
10000h |
Material: |
Aluminum Alloy |
Product Name: |
YM-180W-6031 UV Light Module |
Power: |
180W |
Module Size: |
60mm*31mm*2.0mm |
Luminous Size: |
60mm*13mm |
Voltage: |
58.5-67.5V |
Current: |
2-2.8A |
Application: |
UV PRINTER,UV INK,UV CURING |
Lifespan: |
10000h |
Material: |
Aluminum Alloy |
YM-180W-6031 UV Light Module Product Advantages
1. Extra-long life: 10000h.
2. Energy saving: save 80% electrical energy than Mercury lamp
3. UV output adjustment: From 1% to 100%
4. Multiple control modes: Constant current, pedal control, intelligent optical and manual modes
5: Photoelectric induction, instant on/off, no preheating required.
6: Low energy consumption, just 20% of the ordinary uv lamp
7: No mercury, No Ozone, eco-friendly
8: Cold light source, low temperature
9: Stable output, high uniformity.
| Product Name | YM-180W-6031 UV Light Module |
| Power | 180W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 18 pcs |
| Diode type | 6565 smd |
| Lens Material of Diode | Silica gel or quartz |
| View Angle of the Lens | 30, 60, 90, 120 degree |
| Module size | 61mm*31mm*2.0mm |
| Luminous Size | 13mm*13mm |
| Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Voltage | 58.5-67.5V |
| Current | 2-2.8A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package module |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 10000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1. Are you a factory?
A:Yes! We are factory in Shenzhen. We have been producing UV LED products for six years.
Q2. What's the wavelength of the UV LED lamp?
A: The wavelength of UV LED lamp usually are 365-405nm.The wavelength for inkjet printer is
395nm, 385/395nm for printing machine, 365nm for UV glue.
Q3. What's your LED chip?
A: We use are Korea LG, Seoul, Taiwna Epileds about the LED chip brand
Q4. What's the materials of the lamp and lens?
A: The materials of lamp is Aluminum,and the lens are quartz.
Q5.What's the cooling way?
A: Most of UVLED are water cooling. We also have several hot selling air cooling UVLED, more air cooling UV LED are on the way.
Q6. What’s the lifespan of UV LED?
A: The lifespan of the LED chip is 20,000 hours in theory. If you take care it during the usage, it usually can be used 3-5years.
Application of UV LED Module
1. advertising Printing
2. 3D printing
3. Bar code printing
4. PCB board protection
5. Lens UV glue bonding
6. touch screen protection
7. furniture Varnish Drying
8. Medical instrument
9. Precision optics
![]()
![]()
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.